środa, 16 stycznia 2013

RELIGIA DAWNIEJ I DZIŚ

Religia odgrywała dużą rolę w życiu przeciętnego mieszkańca starożytnego Egiptu. Charakteryzował ją dualizm, czyli podział na dobro i zło. Wierzono w życie pozagrobowe, zależnie od uczynków danego człowieka w życiu doczesnym, które było indywidualnie oceniane podczas sądu Ozyrysa. Egipcjanie wierzyli w wielu Bogów (politeizm). Czczono siły przyrody. Kultem otaczano Nil i słońce oraz bóstwa kosmologicznie stanowiące o równowadze i porządku wszechświata.
W całym Egipcie czczono około 800 różnych Bogów, lecz większość z tych kultów miała charakter lokalny.
W systemie heliopolitańskim najważniejsza była enneada (tzw.''dziewiątka heliopolitańska'') - czyli dziewięć najwyższych bóstw:

ATUM - BÓG ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA
SZU - BÓG POWIETRZA
TEFNUT - BOGINI WILGOCI 
GEB - BÓG BĘDĄCY UOSOBIENIEM ZIEMI
NUT - BOGINI BĘDĄCA UOSOBIENIEM SKLEPIENIA NIEBIESKIEGO
OZYRYS - BÓG ŚMIERCI, PŁODNEJ NATURY I ODRODZONEGO ŻYCIA, SĘDZIA ZMARŁYCH, WŁADCA ZIEMI, PODZIEMI I KRAIN NIEŚMIERTELNYCH,
SET - WŁADCA BURZ I PIORUNÓW (WROGI HORUSOWI), BRAT I ZABÓJCA OZYRYSA
NEFTYDA - ŻONA SETHA, SIOSTRA OZYRYSA
IZYDA - LOKALNA BOGINI MIŁOŚCI, NIEBA, MAGII, CZARÓW, KOBIET I DZIECI, ŻONA OZYRYSA, MATKA HORUSA

W teologicznym systemie kapłanów z hermopolis (system hermopolitański), pozostających w opozycji do systemu heliopolitańskiego, występują cztery pary bogów:

NUN I NAUNET - UOSOBIENIE (PERSONIFIKACJA) OCEANU
HUH I  HAUHET - UOSOBIENIE WODY I RUCHU
KUK I KAUKET - UOSOBIENIE CIEMNOŚCI PANUJĄCEJ W PIERWOTNEJ PRZESTRZENI
NAT I NIAU LUB AMON I AMAUNET

Główną rolę w systemie memfickim odgrywała triada bogów, określana stąd triadą memficką:

PTAH - BÓG STWÓRCA
SECHMET - BOGINI WOJNY
NEFERTUM - BÓG ZIEMI

Jedynym z rytuałów pogrzebowych był motyw chwytania duszy. Objawiało się to tym, że po śmierci człowieka dusza odłączona od ciała narażona była na śmierć. Dlatego za pomocą magicznych obrzędów trzeba ją było pochwycić i na nowo złączyć z ciałem. W dniu pogrzebu urządzano ucztę przed grobem. Powtarzano tę ceremonię w wielkie święta nekropolii. Jednak tak rzadkie posiłki nie wystarczały zmarłemu, stąd istniał codzienny kult zmarłych. Polegał on na składaniu ofiar z chleba i libacjach ze świeżej wody.

Monarcha uważany był za boga. Wierzono, że władca jest synem z ciała każdego z bóstw lokalnych, przy czym głównym bogiem, z którym utożsamiał się monarcha był Horus.

Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na codzienne życie mieszkańców. Według danych państwowych, muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90% ludności kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie, z czego 9% to koptowie (głównie 
Koptyjski Kościół Ortodoksyjny). 

Kontynuacja Egiptu czyni z islamu religię państwową. Gwarantuje wprawdzie wszystkim obywatelom wolność wyznania, jednakże w praktyce jest ona dramatycznie ograniczona. Na dowodach osobistych umieszczana jest informacja o przynależności religijnej, przy czym dozwolony jest wybór między trzema oficjalnie uznanymi religiami: islamem, chrześcijaństwem i judaizmem. Wyznawcy innych religii nie uzyskują dowodów osobistych, co oznacza rezygnację z praw. To samo dotyczy muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo.

1 komentarz: